نحوه ساخت عطر – چگونه درخانه عطر بسازیم ؟

ساخت عطر

نحوه ساخت عطر : شاید به نظرتان ساختن عطری که به سبک و  سلیقه خودتان باشد در منزل کار خیلی سختی باشد، مثلا برای کادو دادن به یک دوست عزیز میتوانید خودتان در خانه برای او عطر بسازید و از اینکه دست ساز خودتان است به خودتان ببالید. عطری که در خانه درست میکنید با استفاده از گل ها و میوه های خوشبو تهیه میشود که انتخاب آن ها به سلیقه شما بستگی دارد. ساختن عطر یکی از پر سود ترین کار ها به حساب می آیدباید با انواع نت ها یا همان بوی عطر آشنا باشید تا بتوانید ترکیبی برای خود انتخاب کنید، یادتان باشد حتما باید سه نت را با هم ترکیب کنید. نت ها به سه دسته تقسیم میشوند 1- نت آغازی  2- نت میانی 3- نت پایانی که در صد خاصی از آن ها را باید مورد استفاده قرار دهید یعنی نت آغازی  30 درصد و نت میانی 50 درصد و نت پایانی  20 درصد.

فصل اول ) دانش و درک کردن علم عطر

نحوه ساخت عطر

 1. آشنایی با نت های مختلف عطر

عطر ها در باطن و هنگام ساخت شامل ۳ رایحه مختلف می باشند . بو ها و رایحه های هر عطر از ترکیبات متفاوتی تهیه می شوند که در طول مدت شامل تغییرات می شوند.

 • نت آغازی : بویی است که به محض استفاده از یک عطر به مشام می‌رسد. نت‌های بالایی شامل ملکولهای کوچک و سبکی هستند که به سرعت تبخیر می‌شوند. آنها در شکل گیری احساس اولیه یک فرد نسبت به آن عطر نقش مهمی ایفا کرده و در نتیجه در فروش آن عطر بسیار حیاتی می‌باشند.
 • نت میانی : بویی است که درست زمانی که نت بالایی در حال محو شدن می‌باشد خود را نشان می‌دهد. ترکیبات نت میانی قلب یا بدنه اصلی یک عطر را تشکیل می‌دهند و به عنوان یک پوشش برای عدم احساس بوی نامطبوع اولیه نت پایه عمل می‌کنند. این بوی ناخوشایند ابتدایی در نت‌های پایه با گذشت زمان مطبوع و دل‌انگیز می‌شوند.
 • نت پایانی : هنگام محو شدن بوی نت میانی، نت پایه شروع به آشکار شدن می‌کند. نت‌های پایه و میانی یک عطر با یکدیگر اساس عطر را تشکیل می‌دهند. نت‌های پایه عمق و استحکام هر عطر را به وجود می‌آورند. ترکیبات این گروه از بوها غنی و عمیق بوده و معمولاً تا 30 دقیقه بعد از استفاده به مشام نمی‌رسند.

رایحه‌های نت‌های بالایی و میانی تحت تأثیر رایحه نت پایه قرار می‌گیرند، بعلاوه رایحه نت پایه نیز بوسیله مواد استفاده شده در نت میانی تغییر می‌کند. سازندگان عطرها معمولاً نت‌های عطرها را منتشر کرده و به طور معمول آنها را بصورت هرم رایحه‌ها با عبارات نمایشی و انتزاعی به نمایش می‌گذارند.

نحوه ساخت عطر

2 – آشنایی با نت های آغازی

محبوب ترین رایحه ها این بخش شامل ترنج ، ریحان ، لایم ، لیمو ، اسطوخدوس ، گریپفروت ، لیمو شیرین ، رزماری ، گل پرتقال ، نعنا می باشد . لازم به ذکر است که این رایحه ها می بایست با یکدیگر ترکیب شوند و به صورت یکتا شاید نیاز شما را بر آورده نکنند.

نحوه ساخت عطر

3 – آشنایی با نت های میانی

رایحه های محبوب و معروف این بخش شامل میخک ، دارچین ، بابونه ، هل ، فلفل سیاه ، علف لیمو ، سرو کوهی ، یاسمن ، برگ کاج ، کانانگا ، رز وود ، رز ، جوز هندی و گل پرتقال و یا نورولی می باشد. لطفا توجه کنید با ترکیب این گونه ها می توانید به رایحه های خاصی دست پیدا کنید

نحوه ساخت عطر

4 – آشنایی با نت های پایانی

نحوه ساخت عطر

معمولا رایحه های این لایه مکمل لایه بالاتر هستند و نمی تواند زیاد متفاوت از هم باشند .نعنا هندی ، زنجبیل ، سرو ، چوب صدر ، علف وتیور ، وانیل ، چوب صندل و کاج معروف ترین در این لایه می باشند.

نحوه ساخت عطر

5- چند درصد از  نت ها را با یکدیگر ادغام کنیم 

از آنچه در ابتدا مطرح شد مشخص می شود که ترکیب و به هم آمیختن لایه ها نیز می بایست مطابق فرمول نیز باشد ، برای اینکار ابتدای رایحه نهایی ، رایحه ثانویه و در انتها رایحه اولیه را می بایست با یکدیگر ترکیب نمود. مقدار و درصد این لایحه ها مطابق تصویر بالا برابر است با : ۳۰ درصد رایحه اولیه ، ۵۰ درصد لایه رایحه ثانویه و ۲۰ درصد رایحه نهایی.

 • لازم به ذکر است که در دستور العمل بعضی از عطر ها شاید ۴ الی ۵ لایه برای ترکیب در نظر گرفته شده باشد.

نحوه ساخت عطر

6 – دانش دستور العمل های اساسی

برای ساختن عطر ، شما به مواردی بیشتر از نتهای آغازی ، میانی و  پایانی نیاز دارید همچنین به مواردی نیاز دارید که به آن ها اضافه کنید

 • شروع کار شما همراه خواهد بود با استفاده از روغن حامل . محبوب ترین روغن های حامل , روغن جوجوبا ، روغن بادام شیرین و روغن دانه انگور می باشد ، در ادامه مطلب تعداد بیشتری از این روغن ها را معرفی خواهیم کرد.
 • در ادامه ، می بایست سه لایه ترکیبی را به ترتیب به روغن حامل اضافه نماییم .
 • در نهایت برای ترکیب این سه محلول با یکدیگر می بایست از الکل با خلوص ۱۹۰ درصد استفاده شود . دلیل استفاده از الکل در عطر این است که به سرعت تبخیر می شود و کمک می کند تا لایه های عطر شما رایحه خود را نشان دهند. به گفته مرکز تحقیق عطر DIY بهترین الکل های موجود در بازار که با راحتی در دسترس می باشند ۸۰ تا ۱۰۰ خالص می باشند. ( ۴۰% تا ۵۰% alc/vol ).
 • در صورتی که می خواهید عطر شما غلیظ تر باشد می بایست موم کندو عسل را داخل رایحه های خود آب کنید.

نحوه ساخت عطر

7- پیداکردن ترکیبات عطر مورد علاقه خودتان :

در صورتیکه که نمی دانید ترکیب چه رایحه هایی در لایحه های مختلف می تواند باعث خلق رایحه مورد علاقه شما شود می توانید به دفترچه و یا کاتالوگ برند مورد نظر نگاهی بندازید.

 • در صورتیکه ترکیبات مورد نظر خود را پیدا نکرید شما می توانید با مراجعه به وب سایت Basenote ترکیبات لایه های عطر های برند های مختلف را به دست آورید.
فصل دوم) موارد مورد نیاز عطر سازی 

 1- شیشه و ظروف تیره و سیاه تهیه کنید 

بسیاری از مردم بر این اعتقاد هستند که استفاده از ظروف تیره می تواند از عطر شما در برابر نور خورشید محافظت کند. زیرا که نور خورشید باعث کم شدن عمر عطر می شود.

 • مطمئن شوید که ظرفی که می خواهید استفاده کنید قبلا برای نگهداری مواد غذایی مورد استفاده قرار نگرفته باشد ، زیرا که بر رایحه عطر شما تاثیر می گذارد.
 • در صورت استثنا اگر تمایل دارید رایحه داخل شیشه حفظ شود شما قادر خواهید بود همانگونه از آن استفاده کنید ( توجه کنید که مزه بادام زمینی ، کره ، موز و شکلات بهتر از بوی آن است )

نحوه ساخت عطر

 2- روغن حامل تهیه کنید

کار روغن حامل در واقع پخش رایحه عطر روی پوست شما می باشد. این روغن ها بدون بو و رایحه می باشند و پوست انسان را تحریک نمی کنند .

 • روغن حامل در واقع هر روغن گیاهی می تواند باشد حتی روغن زیتون اگر با رایحه آن مشکل ندارید انواع روغن حامل شامل : روغن آفتاب گردان، روغن بادام شیرین، روغن هسته انگور و …
 • یکی از معروفترین عطر های زنانه ، گلبرگ را با روغن زیتون با کیفیت ترکیب می کند و نهایتا با روغن ویتامین E آن را تثبیت می کند .

نحوه ساخت عطر

 3- روغن حامل تهیه کنید

یک نمونه محبوب و مورد استفاده الکل در عطر ها ، الکل ۸۰ تا ۱۰۰ که با علامت ( ۴۰% تا ۵۰% alc/vol) نشان داده می شود. اما بهترین الکل برای این کار ۱۹۰ است که ۸۰% alc/vol نشان دهده می شود .

 • از الکل با خلوصی ۱۹۰ می توان به الکل انگور اشاره نمود که نصبت به الکل های خالص صنعتی ارزان تر است

نحوه ساخت عطر

4 – روش ساخت عطر را انتخاب کنید

عطر شما می تواند شامل رایحه های زیادی باشد که با یکدیگر ترکیب شده اند. محبوب ترین رایحه ها می تواند شامل روغن های رایحه دار ، گیاهان ،گلبرگ گل ها و برگ ها باشد.

نحوه ساخت عطر

5  – رایحه خود را انتخاب کنید

روش ساخت عطر بستگی به دسترسی شما به مواد لازم دارد. ۲ روش تولید عطر وجود دارد

 • استفاده از گل ، علف و برگ ها

  استفاده از روغن اسانس ها

فصل دوم) روش استفاده از گل علف و برگ ها در ساخت عطر 

نحوه ساخت عطر

1  – ظرف شیشه ای انتخاب کنید

نوع ظرف شیشه ای زیاد زیاد مهم نیست  ، فقط مطمئن شوید که که ظرف تمیز و بدون بو باشد. همچنین درب ظرف محکم بسته شود.

 • پیشنهاد می شود از ظروف با رنگ تیره استفاده شود که محتوای از نور خورشید در امان باشد.
 • استفاده از شیشه های مربا و مرکبات به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود. زیرا بوی ظرف آن را تحت تاثیر قرار ندهد.

2 – تهیه روغن حامل

همانطور که قبلا به آن اشاره شد ، روغن حامل می بایست بدون بو باشد و معروف ترین آن روغن جاجوبا ، روغن بادام شیرین و روغن هسته انگور می باشد.

نحوه ساخت عطر

3 – آماده سازی گل ، علف و برگ گل که رایحه مورد نظر شماست

مطمئن شوید گلبرگ و برگ هایی که تهیه میکنید بیشترین رایحه را داشته باشد ، همچنین آن را خشک کنید. اجازه دهید هوای داخل گل خارج شود که بیشترین رایحه را تولید کنند.

 • پیشنهاد می شود که گل های زیادی خشک کنید تا در صورت نیاز بتوانید با افزودن روغن حامل ، آن را رایحه دار کنید.

نحوه ساخت عطر

4 – ضایعات گیاهان را جدا کنید 

هر گونه چوب و علف متصل به گیاهانی که انتخاب کردید را جدا کنید زیرا که باعث می شود بر روی رایحه شما تاثیر گذارد.

نحوه ساخت عطر

5 – خرد کردن ساده گیاهان 

این مرحله کاملا اختیاری می باشد در صورتی که می خواهید رایحه شما قوی تر باشد می توانید با یک قاشق چوبی با ظرافت آنها را خرد کنید ، نیازی نیست فشار زیادی بر آن وارد کنید.

نحوه ساخت عطر

6 – افزودن روغن حامل به ظرف شیشه ای  

 مقداری کمی از روغن حامل را درون ظرف شیشه ای بریزید ، به اندازه ای که گیاهان خشک شما را پوشش دهد.

نحوه ساخت عطر

7 – گل و گیاه خود رو به ظرف اضافه کنید و درب ظرف را ببندید

حتما مطمئن شوید درب ظرف محکم شده باشد.

نحوه ساخت عطر

8 – ظرف را در جای خنک و تیره برای یک تا ۲ هفته نگداری کنید.

نحوه ساخت عطر

9 – تکرار بررسی و فشردن محلول

درصورتیکه روغن محلول شما رایحه قوی و مورد علاقه شما را بعد از یک الی ۲ هفته پیدا نکرده ، با استفاده از یک صافی گل و برگ ها قدیمی را خارج کنید و دوباره به همان روغن از همان گل ها جدید اضافه کنید و دوباره درب آنرا ببندید و آنرا در جای خنک و تاریک نگهداری کنید.

 • این مرحله را برای چندین هفته می توانید انجام دهید و یا حتی چند ماه تا زمانیکه روغن شما رایحه قوی و مورد نظر حاصل شود.
 • بعد از آماده شدن روغن ، حتما آنرا نگهداری کنید زیراکه شاید دیگر دسترسی به گل و گیاه قبلی را نداشته باشید.

نحوه ساخت عطر

10 – نگهدای از روغن رایحه

در صورتیکه از رایحه عطر خود لذت می برید ، می توانید با اضافه کردن ۱ الی ۲ قطره روغن ویتامین E و یا گرده هسته گریپ فروت به آن اضافه کنید تا طول عمر آنرا بیشتر کنید و مدت بیشتری رایحه خود را داشته باشد.

 • در صورتیکه می خواهید روغن خود را جامد کنید و برای شمع و و یا خشبو کننده هایی که با گرم شدن شمع فعال می شوند استفاده کنید می بایست موم زنبور عسل را داخل ماکروویو آب کنید و بعد با روغن مخلوط کنید و بگذارید به آرامی سرد و ثبت شود و سپس منجمد کنید
فصل چهارم) استفاده از اسانسهای روغنی 

نحوه ساخت عطر

1 – آماده سازی مواد مورد نیاز 

 • ۲ قاشق چایخوری روغن حامل
 • ۶ قاشق چایخوری الکل با خلوص ۱۰۰ تا ۱۹۰
 • ۵ قاشق چایخوری آب مقطر و خوراکی
 • ۳۰ قطره اسانس روغنی ( حداقل یکی از لایه های رایحه ها
 • صافی مخصوص قهوه ساز
 • قیف
 • ۲ ظرف شیشه ای تمیز

نحوه ساخت عطر

 

2 – دو قاشق چایخوری از روغن حامل را درون ظرف شیشه ای بریزید

 

نحوه ساخت عطر

 

3 – افزون اسانس های روغنی 

توجه داشته باشید که برای ترکیب حداقل ۳۰ قطره از اسانس روغنی برای کل عطر نیاز است، ابتدا اسانس رایحه نهایی را اضافه کنید ، سپس رایحه ثانویه و نهایتا رایحه اولیه ، میزان ترکیب را در ابتدای مطلب به شما آموزش دادیم که شامل ۲۰% ، ۵۰% و ۳۰% بود.

 • توجه داشته باشید در صورتیکه یکی از اسانس ها بسیار قوی تر از بقیه می باشد برای آنکه توازن بین آن ها بر قرار کنید می توانید مقدار کمتری از آن به عطر خود اضافه کنید تا بقیه اسانس ها هم نقش خود را در عطر به خوبی بازی کنند.

 

نحوه ساخت عطر
نحوه ساخت عطر

 

4 – اضافه کردن الکل

الکل با کیفیت برای کار خود استفاده کنید ، بعد از اضافه نمودن تمام اسانس روغنی حال نوبت به اضافه کردن الکل است ، ۶ قاشق چایخوری الکل می تواند مناسب باشد.

نحوه ساخت عطر
نحوه ساخت عطر

 

5 –  دو روز اجازه بدید اسانس ها ترکیب شوند

درب ظرف شیشه ای را محکم ببندید و اجازه بدید ۴۸ ساعت با هم ترکیب شود . شما می توانید تا ۶ هفته به آن زمان بدید تا رایحه ای قوی تری ایجاد شود

 • شیشه را به طور مرتب چک کنید تا متوجه شوید قدرت عطر شما در چه مرحله ای است.

 

نحوه ساخت عطر
نحوه ساخت عطر

 

6 – دو قاشق چایخوری آب مقطر به آن اضافه کنید

هنگامی که از بوی عطر خود راضی شدید ، ۲ قاشق چایخوری آب مقطر خوراکی و خالص به آن اضافه کنید.

نحوه ساخت عطر
نحوه ساخت عطر

 

7  – ظرف شیشه ای رو تکان دهید

ظرف حاوی عطر خود را در جهت های مختلف به مدت یک دقیقه تکان دهید و مطمئن شوید محلول داخل آن کاملا در هم ترکیب شدند.

 

نحوه ساخت عطر
نحوه ساخت عطر

 

8 – انتقال عطر به ظرف دیگر 

برای این کار از یک قیف و فیلتر قهوه استفاده کنید ، می بایست عطر شما زلال و شفاف به نظر برسد. ، پیشنهاد می شود از ظروف شیشه تیره استفاده کنید ، البته برای کار های تجاری حتما ظرف شیشه ای خاصی مد نظر شما خواهد بود.

 • درصورتیکه که به تولید تجاری فکر می کنید ، حتما به لیبل که تاریخ تولید و مشخصات برند و نام باشد نیاز دارید.

نحوه ساخت عطر

نحوه ساخت عطر
نحوه ساخت عطر

9 –  سبک های مختلف را آزمایش کنید

حتما ترکیبات مختلف را امتحان کنید ، برای دستیابی به رایحه ها مورد علاقه باید تلاش کنید ، همچنین می توانید به خشبو کننده های جامد فکر کنید که در بازار محبوبیت پیدا کرده اند ، برای تهیه خشبو کننده های جامد می بایست بجای استفاده از آب از موم زنبور عسل که مایع شده است استفاده کنید و اجازه دهید محلول شما سر شود و سپس آنرا منجمد کنید .

نحوه ساخت عطر 

نحوه ساخت عطر
نحوه ساخت عطر

نحوه ساخت عطر

منبع مقاله : ویکی هو

تکین مد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *