روغن اساسی یاس
چرا عطرسازان از روغن اساسی یاس استفاده می کنند؟

روغن اساسی یاس

به نظر می رسد روغن اساسی یاس در اکثر محصولات معطر از عطرهای لوکس و گران قیمت   صنعت داروسازی و عطرهایی که به عنوان رایحه برای بو دادن به بوتیک ها  هتل ها منازل و یا محصولات مراقبت شخصی استفاده می شوند. اما چرا این رایحه گلی اغواکننده و عجیب و غریب اغلب توسط عطرسازان مورد استفاده قرار می گیرد؟ تیم تخصصی تکین مد این موضوع را برای شما توضیح می دهد.

شخصیت عجیب وغریب گل یاس

رایحه یاسمین در ادبیات جهان احتمالاً با بیش از هر ماده خاص دیگری توصیف شده است. شخصیت عجیب و غریب و مست کننده آن دارای تاریخ غنی و رنگارنگی در چندین فرهنگ باستانی است که قدمت آن به امپراطوران سلطنت سونگ چین (960 تا 1279 م.) برمی گردد در آنجا  به عنوان نمادی از  زیبایی زنان یاد می کردند. در هند ، امید الهی ، و در اساطیر آن کشور ، خدای عشق ، کارما که معتقدند تیرهای خود را با شکوفه های یاسمن سوراخ می کند تا قلب یکی از عزیزان را سوراخ کند. در هر دو آیین هندو و مسلمان ، یاس به عنوان “عطر عشق” مورد احترام است.

روغن اساسی یاس

 

در دهه 1600 ، موروها از شمال آفریقا. یاس را به اسپانیا آوردند. این عطر به سرعت در سراسر اروپا به ایتالیا و فرانسه گسترش یافت ، جایی که به دلیل گلهای زینتی به شدت مورد توجه بود.این درختچه کوهنوردی همیشه سبز که متعلق به خانواده زیتون است از واژه فارسی “yasmin” به معنای هدیه خدا،  برگرفته شده است و همچنین به عنوان ملکه شب شناخته می شود زیرا با از بین رفتن گرمای روز و غروب خورشید عطر اغوا کننده و شرم آور خود را آزاد می کند.
برخی از افراد معتقدند  که یاس عربی اولین بار در دهه 1700 از آسیای میانه به فیلیپین آورده شد ، جایی که گل بی نظیری که در شب شکوفا می شود و دارای جوانه ای معطرتر از گل آن است ، تخیل ملی را تسخیر می کند و جایگاه خود را برای تبدیل شدن به ملیت پایین می آورد. نماد فیلیپین در سال 1934 ، نشان دهنده خلوص ، سادگی ، فروتنی و قدرت است.

یاس بومی مناطق معتدل قفقاز ، شمال ایران ، افغانستان ، پاکستان ، هیمالیا ، شمال هند و غرب چین است و بیش از 200 گونه از این گل  وجود دارد که می توانند به ارتفاع سی فوت برسند و دارای گلهای ریز و سفید مانند ستاره و کوچک و تاریک است.

روغن اساسی یاس

 

امروزه یاس  بیشتر مورد استفاده عطاری ها قرار گرفته است و بصورت تجاری در مصر و هند کشت می شود ، در حالی که هنوز مقادیر کمتری در مراکش ، الجزایر ، فرانسه و ایتالیا تولید می شود.

ویژگی های منحصر به فرد یاس

هیچ عطر دیگری در جهان وجود ندارد که از یاسمن (یاس)  عجیب و غریب و جذاب باشد. در داخل چشم ذهن ، یک کالیدوسکوپ از تصاویر  جذاب ، شبهای گرمسیری در کنار یک تالاب با برگ و نسیم های نرم و تابستانی پر از نارگیل و شکوفه های نارنج ایجاد می کند.یاس در صنعت عطر و بسیاری از فرمولاسیون های دیگر  توسط عطاری های ما در هفت دهه گذشته بوده و تولید شده است. از این رو ، عبارت ، “هیچ عطری بدون یاس” در گذر زمان ایجاد نشده است.یاس علاوه بر طبیعت تداعی كننده و دلهره آور آن ، هنگامی كه به عنوان یك نت قلب در رایحه ذوب می شود ، از یك قابلیت خاص برخوردار است. به همین ترتیب ، بر کل عطر تأثیر می گذارد ، و ترکیب نهایی غنی تر ، عمیق تر و غیرقابل نفوذ مانند ابوالهول مصر است.

خواص و کاربردهای گل یاس و گل رز تا حدودی همپوشانی دارند ، اما یاسمن روغنی است که برای هر دو جنس (مردانه و زنانه )  مناسبتر است ، در حالی که گل رز کاملاً مونث است و میل خاصی به رایحه های نرم دارد . یاس با توجه به اینکه 83٪ رایحه های زنانه و 33٪ عطرهای مردانه حاوی عناصری از این روغن ضروری است ، مردان و زنان را مورد توجه قرار می دهد.

روغن اساسی یاس

 

فرهنگ های باستان یاس را به عنوان یک داروی تب بر گرامی می داشتندو قدرت آن در این بخش تا به امروز بدون تغییر مانده است.عطر و بوی زیبای آن باعث حواس پرتی با موانعی می شود که از صمیمیت ناشی از ریشه های روانشناختی جلوگیری می کند و باعث آرامش در فرد می شود .

چرا یاس عنصر گران قیمتی است؟

از نظر بسیاری از عطرسازان ، گل یاس عجیب ترین و شگفت انگیزترین رایحه  است. و به چند دلیل بسیار گران است. زیرا این گل بسیار ظریف است و فقط در شب برای حفظ عطر و بوی لطیفش چیده می شود.یک کشاورز باتجربه می تواند بیش از 10 هزار شکوفه را در یک شب برداشت کند! سپس گلها را در سبدهای مخصوص قرار داده و برای حفظ طراوت در اسرع وقت پردازش می کنند. همه کارها در تاریکی انجام می شود تا شهدگل را از دست زنبورهای گرده افشان در ساعات روز نجات دهند .

روغن اساسی یاس

 

کار فشرده سازی استخراج روغن گل  بسیار پرهزینه است. از حدود 8000 گل تازه فقط یك گرم روغن استخراج می شود برای تولید یک کیلو روغن اساسی یاس به حدود 7.5 میلیون گل یاس نیاز داریم.عامل دیگر  گرانی روغن یاس مربوط به این واقعیت است که گرفتن نت قوی و شکوفه در یک عطر بسیار دشوار است. از چندین گونه درختچه یاس در عطرسازی استفاده می شود. محبوب ترین ها Royal Jasmine است که با نام های یاس کاتالونیا یا اسپانیایی و یاس مطلق نیز شناخته می شوند.

این گلهای اساسی و روغنهای گیاهی گرانترین مواد تشکیل دهنده عطر هستند و هر عطر گران قیمت موجود در بازار حاوی برخی از این روغن هاست . به عنوان یک قاعده سرانگشتی ، هرچه غلظت روغنهای اساسی عطر بیشتر باشد ، قیمت آن روی بطری عطر بیشتر است.

برخی از عطرهای کلاسیک حاوی رایحه یاس

چند عطر نمادین یاس وجود دارد که درطول زمان به بهترین عطرهای جهان تبدیل شده اند  Joy By Jean Patou توسط عطر ساز هانری آلمراس در سال 1929 برای ژان پاتو
مدل پاریسی طراحی گردید.

روغن اساسی یاس

علی رغم قیمت بسیارگران ادکلن ژان پاتو درطول سالها در مقایسه باکه عطرهای معروف دیگر توانست رشد صعودی پیدا کند ودرسال 1930 آن را به یک برند بزرگ تبدیل کرد اگرچه این محصول درحال حاضر  دیگر تولید نمی شود ، اما این رایحه که ترکیبی لوکس از گل یاس و گل رز است ، هنوز هم یکی از عالی ترین عطرهایی است که در دسته گل ایجاد شده استهزینه این عطر 450 دلار در هر اونس است ،اینقیمت فقط  برای ایجاد فقط 30 میلی لیتر (حدود 6.09 قاشق چای خوری) از این عطراست سازنده این عطر از حدود 28 هزار گل رز و 10 هزار گل یاس ساخته شده است.

یکی دیگر از عطر های کلاسیک حاوی یاس ادکلن، Chanel No 5 است که توسط ارنست بوکس عطرساز فرانسوی ساخته شد یک بطری از این عطر نمادین برای هر اونس حدود 260 دلار قیمت دارد. برای تولید یک اونس از این عطر زیبا و لاکچری، که ریشه آن به سال 1920 برمی گردد ، به بیش از 1000 شکوفه یاس  نیاز است..

روغن اساسی یاس

 

، هنگامی که کوکو شانل با عطر ساز فرانسوی-روسی ، ارنست بوکس ملاقات کرد ،او را به چالش کشید تا عطری را بسازد  که باعث شود رایحه پایه آن “بوی لطیف و باطروات باشد نه شبیه گل رز” ، ارنست بوکس مجموعه ای از نمونه عطرهای شماره دار را به او هدیه داد. وی پنجمین مورد را انتخاب کرد و اظهار داشت: “من مجموعه های خود را در پنجم ماه مه ، پنجمین ماه سال نشان می دهم ، بنابراین بگذارید شماره ای را که انتخاب می کنم نام این عطر باشد ، و این شماره پنج خوش شانس خواهد بود.”

آویشن وحشی و گیاه شاهی

ادکلن جوپ هوم قرمز  با رایحه ای از لیمو ، ترنج ، نارنگی ، بهارنارنج باز می شود. به زودی یک نت معطرگل یاسمن ، گل همیشه بهار ، زنبق وحشی ، دارچین ، هل
می شود. وسپس به سمت  نت پایانی آن که شامل وانیل ، چوب صندل ، لوبیا تونکا است می رود و عطر را کامل می کند.

عطر ادکلن جوپ هوم قرمز

 

برخی از عطرهایی که از گل یاس استفاده کرده اند عبارتند از :