تاریخچه عطر – 24 حقیقت و نگاه‌های جالب

تاریخچه عطر

ما به عنوان انسان همیشه شیفته تاریخ خود بوده‌ایم زیرا تاریخ به ما در مورد گذشته، فرهنگ و آنچه امروز هستیم می‌آموزد. وقتی صحبت از تاریخچه عطر می شود ، نباید تعجب کرد که این عطر نیز به دوران باستان باز می گردد.

بعد از انجام تحقیقات کامل در این موضوع، یک مقاله کوچک و جمع‌وجور تهیه کرده‌ام که مطمئنم از آن  لذت خواهید برد و چیزها ی جدید یاد خواهید گرفت.

ریشه عطر کلمه

کلمه عطر از کلمه لاتین “per fumus ” به معنای از طریق دود گرفته شده است . واژه عطرسازی به هنر عطرسازی اشاره دارد .

بعداً فرانسوی‌ها این کلمه را به “ parfum ” که به معنای بوهای حاصل از سوزاندن رزین بخور است، مدرن کردند.

اولین عطرساز/شیمیدان ثبت شده در جهان به نام تاپوتی ، زنی از بابل باستان در بین النهرین. آثار  او هنوز بر روی یک لوح به خط میخی 1200 سال قبل از میلاد وجود دارد .

هنر عطرسازی از کجا آمده است؟

اولین عطر ثبت شده مربوط به هزاران سال قبل از میلاد در مصر باستان است (از سال ۳۰۰۰ قبل از میلاد تا ۱۰۰۰ قبل از میلاد)، در حالی که هنر عطرسازی در چین باستان، مصر، تمدن دره سند آغاز شد  و سپس توسط رومیان و عرب‌ها بهبود یافت.

جالب است بدانید که مصری ها از عطرها برای بهبود زندگی  و همچنین با استفاده از عطرهای روغنی به عنوان جشن مناسک و نیایش استفاده می کردند.

به این ترتیب، روغن های سوخته عملکردهای مختلفی از جمله:

 • حفاظت الهی
 • انتقال دعاها
 • تطهیر مرده
 • مراسم تحنیث
 • داروسازی

از جمله این ترکیبات روغنی در مقبره‌های مومیایی‌های فرعون یافت شد که به این معنی بود که از عطر به عنوان نماد وضعیت نیز استفاده می‌شد.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم این است که مصریان روش‌های نگهداری عطر را با ذخیره آن در چربی (جوشاندن دمکشی و خمیرسازی سرد) می‌شناختند، اما از روش تقطیر آگاه نبودند.

اولین عطری که ساخته شد چه بود؟

اولین عطر مدرن (روغن های مخلوط شده در محلول الکلی) که تا به حال ساخته شد Hungary Water ( آب مجارستان ) بود . این عطر ترکیبی از نت های لیمو، شکوفه پرتقال، آویشن و رزماری بود .

این عطر در سال 1370 برای ملکه الیزابت مجارستان ساخته شد.

 

قدیمی ترین عطری که هنوز تولید می شود کدام است؟

دو قدیمی‌ترین عطر در تولید عبارتند از:

4711 توسط مولهنس (مور و ویرتس)
این عطر از سال 1799 تولید می‌شود که توسط ویلهلم مولهنس ساخته شده است و ترکیبی از عطر لیمو، نرولی، یاسمین، ریحان و پرتقال دارد.

Cologne Water (کول واتر ) توسط فارینا
این عطر از سال 1709 تولید می‌شود که توسط یوهان ماریا فارینا ساخته شده است و ترکیبی از عطر لیمو، پرتقال، ماندارین، نرولی و خزه دارد.

 

عطرهای مدرن چگونه ترکیب می شوند

 

عطرهای مدرن از اتانول یا ترکیبی از آب و اتانول با اسانس های معطر ترکیب شده در محلول الکلی تشکیل شده اند. این اسانس ها می توانند از منابع طبیعی یا مصنوعی تهیه شوند .

وقتی صحبت از ماندگاری و پخش عطر می شود، این بستگی به ترکیب غلظت روغن عطر، ترکیبات خام و معطر دارد.

امروز، ما غلظت عطر را با این اصطلاحات گسترده توصیف می کنیم:

 • Eau Fraiche 1-3%
 • پس از اصلاح / اسپری 1-3٪
 • ادکلن 2-4%
 • ادو تویلت 5-15%
 • ادو پرفیوم 15-20%
 • عطر خالص/اکستریت د پرفیوم 20-40%

تایم لاین تاریخچه عطر

تاریخچه عطر به صورت زمانبندی به شرح زیر است:

زمان های باستان

 1. ۴۰۰۰ قبل از میلاد: قدیمی‌ترین تولید عطر در جزیره قبرس کشف شد و تولید عطر به صورت صنعتی انجام می‌شد.
 2. ۳۳۰۰ تا ۱۳۰۰ قبل از میلاد: در زمان تمدن هندوسی، نخستین بار تقطیرIttar در متون آیورودیک هندوی چاراکا سامهیتا و سوشروتا سامهیتا ذکر شد.
 3. 3000 سال قبل از میلاد مسیح به بعد: مصریان از عطرها به عنوان نمادی برای ثروتمندان و به عنوان بخشی از مومیایی کردن فرعون استفاده می کردند. دستور العمل های عطر باستانی در معابد مصر یافت شد. در زمانی که مصر ادویه و رزین را با خاورمیانه، هند و عربستان داد و ستد می کرد، عطر نیز بخشی از بهداشت روزانه بود. مرکبات و مر در آن زمان از مهمترین مواد تشکیل‌دهنده عطر بودند.
 4. 2000 قبل از میلاد: اولین عطرساز ضبط – تاپوتی از بابل. او عطرها را با بخارگیری از گل‌ها، روغن و ترکیبات عطری دیگر تهیه کرده، آنها را صاف کرده و چندین بار آنها را به بخارگیر برگردانده است.
 5. رومیان و یونانیان: پلینی بزرگ (فیلسوف رومی و فرمانده ارتش) ثبت کرده است که آب وردی که بوی گل رز دارد، برای پنهان کردن بوهای ناخوشایند در مکان‌های عمومی استفاده می‌شد. آنها برای نگهداری عطر، ظروف شیشه‌ای نفخ ساختند. سقوط امپراتوری روم در سال ۵ میلادی باعث شد که این هنر فقط به خاطر تجارت با شرق به جا بماند و در طول قرون تاریک نجات پیدا کند. مانند مصریان، یونانیان نیز عطر (برگ عطر) را در مراسم‌های دینی و به عنوان بخشی از زندگی روزمره استفاده می‌کردند. این عطر نیز در دسترس عموم مردم بود و در مراسم عروسی، مراسم تدفین و تولد استفاده می‌شد

 

تکین مد
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *